Premýšľate, pomocou čoho rozdeliť časti záhrady, napríklad cestičky od záhonov? Ideálnym riešením je inštalácia záhradných obrubníkov. Môžete s nimi svoju záhradu alebo akýkoľvek pozemok členiť aj do malých a veľmi kontrastných plôch. Vďaka nim bude vaša záhrada prehľadnejšia a peknejšia na pohľad.
Záhradné obrubníky môžu mať rôzne tvary. Najčastejšie sú to palisády, hranoly alebo tzv. neviditeľné obrubníky.
Palisádové obrubníky sú koncipované tak, aby boli vidieť a pôsobili esteticky. Obvykle imitujú drevené koly. Hodí sa nielen na ohraničenie trávnikov alebo ciest, ale aj detských ihrísk, športovísk, pieskovísk alebo bazénov.
Obrubníky v tvare hranolov so zaoblením na jednej strane, tzv. trávnikové lemy , vyzerajú na prvý pohľad ako kameň. Najčastejšie sú vyrobené z gumy alebo betónu.
Ako už ich názov napovedá, tzv. neviditeľné alebo tiež skryté obrubníky nebývajú príliš vidieť. Mávajú zelenú, hnedú alebo šedú farbu, aby splývali s trávou, hlinou alebo štrkom. Bývajú zapustené do zeme. Ich úlohou je iba vytvoriť mechanickú prekážku, ktorá oddelí dve zóny záhrady.
Obrubníky všetkých typov môžete klásť vedľa seba a vytvoriť z nich nekonečný pás . Pri mnohých typoch je možné jednotlivé diely pevne spájať .
Využitie rôznych záhradných obrubníkov je však dané predovšetkým materiálom, z ktorého sú vyrobené.
Pokiaľ uvažujete o záhradných obrubníkoch, sú vašou prvou voľbou plastové obrubníky . K ich prednostiam patrí nízka cena, nízka hmotnosť, jednoduchá a rýchla manipulácia a inštalácia a dostatočná odolnosť pri bežnom využití na súkromných záhradách.
Využijete ich na oddelenie akýchkoľvek dvoch záhradných plôch . Napríklad trávnika od skalky, na ohraničenie záhonov, kríkov, mulčovacej kôry, závlahových mís pre stromy alebo na lemovanie chodníčkov či štrkových plôch. Plastové obrubníky, predovšetkým tie s nízkym profilom, sa výborne napájajú na zatrávňovacie a zámkové dlažby. Môžu tiež skvele poslúžiť na uchytenie hadice zavlažovacieho systému alebo elektrického kábla na osvetlenie.
Inštalácia plastových obrubníkov je rýchla, lacná a čistá . Zvládne ju naozaj každý. Prvým krokom je skypriť zeminu a vytvoriť ryhy, kde chcete obrubník umiestniť. Pokiaľ nemá obrubník požadovaný tvar, môžete si ho prispôsobiť. Jednoducho si diel ohnete. Obzvlášť pri nižších teplotách môže obrubník pri ohýbaní prasknúť. Aby sa to nestalo, stačí ho ohriať v teplej vode alebo na slnku. Nahriaty obrubník sa potom tiež lepšie tvaruje. Pred ohnutím musíte obrubníku nastrihnúť spevňujúci lem.
Akonáhle máte jednotlivé diely v požadovanom tvare, spojte ich pomocou úchytu. Tlakom alebo gumovou paličkou umiestnite obrubníky do pripravenej línie. Voľný priestor zahrňte zeminou a gumovou paličkou obrubníky zatlčte opatrne do zeme. To platí pre obrubníky, ktoré sú opatrené hrotmi. Typy bez hrotov musíte zafixovať pomocou kotviacich klincov. Pre mäkké podložie postačia plastové kotviace klince , pre pevnejšie (napríklad ílovité) podložie voľte kovové klince. Pri vytváraní oblúkov je nutné dávať klinec do každého otvoru obrubníka. Po ukotvení dosypte zeminu okolo obrubníka do požadovanej výšky.
Plastové obrubníky sa vyrábajú z recyklovaného plastu . Tento materiál je ekologický nielen svojou výrobou. Je neutrálna k podzemným vodám a odolný voči alkoholu, kyselinám aj zásadám (posypovým soliam, amoniaku, kyslým dažďom, atď.). Vďaka tomu sa nerozkladá a nekontaminuje životné prostredie. Plast sa neláme, je mrazuvzdorný a odolný voči UV žiareniu.
Gumové záhradné obrubníky sú veľmi obľúbené pre svoj výrazný vzhľad. Obvykle imitujú kameň alebo tehlu. Môžu mať tvar trávnikových lemov, ktoré sa vyrábajú z betónu. Na rozdiel od nich sa gumové obrubníky nezapúšťajú do zeme . Sú ideálne pre kvetinové záhony, cesty, záhrady, vymedzenie záhonov a príjazdových ciest.
Na rozdiel od plastových obrubníkov sú gumové obrubníky oveľa pevnejšie a odolné proti silným nárazom a poškodeniu. Využijete ich všade tam, kde môžete očakávať veľký pohyb ľudí aj prípadný kontakt s technikou. Obrubníky z gumy vydržia prejazdy áut aj záťaž stavebnej techniky .
Gumové obrubníky veľmi ľahko inštalujete do trávy, pôdy, piesku aj štrku. Diel váži obvykle jeden alebo dva kilogramy. Kratšie stabilné kusy preto nie je potrebné fixovať kotviacimi klincami. Ich inštalácia tak môže byť ešte rýchlejšia ako inštalácia plastových obrubníkov. Gumové obrubníky sa tiež rýchlo demontujú, aby ste ich položili na iné miesto.
Vyrábajú sa z recyklovanej gumy pneumatík , takže patria k ekologickým výrobkom . Jednotlivé kusy rovnakej várky nemusia mať rovnaký odtieň. To nemusí byť na závadu, naopak to môže byť prednosť. Pás zostavený z kusov rôznych odtieňov pôsobí ako z prírodného materiálu. Guma má veľmi dlhú životnosť a je odolná voči UV žiareniu a teplotám v rozmedzí -50 °C a +50 °C.
Kovové pozinkované obrubníky sú voľbou pre tých, ktorí vyžadujú tenké, vysoko pevné a odolné ohraničenie. Je možné ich využiť aj na zakončenie okrajov zámkovej alebo zatrávňovacej dlažby. Zinok v zemi nekoroduje a je odolný voči poveternostným vplyvom aj extrémnym mrazom. Pozinkované neviditeľné obrubníky sa spájajú špeciálnym úchytom, ktorým sa zafixuje otvor v ďalšom segmente.
Pokiaľ je vaším zámerom zladiť vzhľad záhrady s betónovou dlažbou, sú pre vás ideálnym riešením betónové obrubníky . Využijete ich tiež na oddelenie trávnatých, betónových a asfaltových plôch. Rovnako ako gumové obrubníky znesú extrémnu záťaž. Sú tiež mrazuvzdorné, odolné proti posypovým soliam a odolné proti UV žiareniu. Ich hlavnou nevýhodou je ich vysoká hmotnosť. Pokiaľ ich raz položíte, býva ťažké ich podľa potreby premiestniť.
Užitočným doplnením záhradných obrubníkov je geotextília . Poslúži vám hneď v niekoľkých ohľadoch. Oddeľuje vrstvy, napríklad hornú vrstvu kamienkov od spodnej vrstvy zeminy, a bráni ich premiešaniu. Spevní svahy, v ktorých potom budú vaše obrubníky lepšie držať. Slúži proti vyplavovaniu živín z pôdy a prerastaniu buriny.
Pri kotvení pomocou kotviaceho klinca sa môže plastový obrubník poškodiť. Na jeho ochranu slúži plastová kotviaca podložka . Využijete ju tiež na kotvenie geotextílií, mulčovacích tkanín, najrôznejších fólií a plachiet do zeme.
Zaujalo vás niektoré z riešení? Máte neobvyklý problém, alebo si nie ste stále istí, ktorý produkt je pre vás najlepšie?
Volajte: +420 734 570 901
Píšte: obchod@flomat.sk
Radíme, rozdávame tipy, inšpirujeme. Prejdite si naše články a získajte nové informácie, načerpajte inšpiráciu!
Premýšľate o novej podlahe do garáže alebo dielne? Odporúčame plastové dlaždice Fortelock. Novú kvalitnú podlahu položíte za jedno popoludnie!
Zoznámte sa s možnosťami, ako pozdvihnúť vzhľad a funkčnosť vášho domu a tým kvalitu vášho bývania. Veľakrát stačí málo.
Malé gumové podložky a pásy využijete na stavbe, v domácnosti aj na záhrade. Sú skvelým pomocníkom každého majstra.
Dorazy využijete v skladoch, na prekladiskách, na nájazdových rampách a na vašich nákladných automobiloch a návesoch.